Pogrzeb katolicki nie jest sakramentem, a obrzędem liturgicznym wyrażającym wiarę w życie wieczne i zmartwychwstanie. Kościół w znakach pogrzebu chce ukazać swoją jedność z człowiekiem w drodze do nieba. Po śmierci bliskiej osoby, której chcemy zorganizować pogrzeb katolicki, należy zgłosić ten fakt w kancelarii parafialnej i ustalić termin (datę i godzinę) oraz przebieg uroczystości, a także uzgodnić miejsce pochówku. W przypadku pochówku na cmentarzu parafialnym – ustalić miejsce konkretnej kwatery. Następnie udać się do USC po Akt zgonu i dokument: „Część II przeznaczona dla administracji cmentarza”. Z zakładem usług pogrzebowych uzgodnić wcześniej już ustaloną datę, godzinę i miejsce pogrzebu. Dokumenty z USC trzeba dostarczyć do kancelarii parafialnej przed pogrzebem.
Zgłoszenia pogrzebu można dokonać w godzinach pracy kancelarii lub każdego dnia bezpośrednio po Mszy św. w zakrystii.

Jeżeli osoba zmarła nie zamieszkiwała naszej parafii, trzeba dostarczyć z parafii zamieszkania zaświadczenie od księdza proboszcza, że dana osoba była wierząca i może mieć pogrzeb katolicki. 

Należy pamiętać, że zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 1184) pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: apostaci, heretycy i schizmatycy, osoby wybierające spalenie ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej i inni jawni grzesznicy, których pogrzeb byłby publicznym zgorszeniem wiernych.

Przebieg uroczystości pogrzebowych omawia ksiądz proboszcz lub ksiądz wikariusz z osobą, która organizuje pogrzeb. Pół godziny przed ustaloną godziną pogrzebu kościół parafialny jest już dostępny dla uczestników uroczystości. Jeżeli takie jest życzenie rodziny, trumnę lub urnę pracownicy zakładu pogrzebowego mogą wnieść do kościoła przed Mszą św. aby zgromadzeni mogli się jeszcze indywidualnie lub wspólnotowo pomodlić (np. Różaniec, Koronka do Bożego Miłosierdzia itp.). W innym przypadku, Msza św. rozpocznie się o ustalonej godzinie od modlitwy przy trumnie/urnie znajdującej się w karawanie i następnie  wprowadzeniu zwłok/prochów do kościoła. Po Mszy św. i obrzędach w kościele ksiądz i wszyscy uczestnicy uroczystości pogrzebowej odprowadzają trumnę/urnę do karawanu i pojazdami udają się na cmentarz grzebalny.